Przebieg leczenia ortodontycznego

  1. KONSULTACJA ORTODONTYCZNA

Podczas pierwszej wizyty ortodontycznej lekarz przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem, którego celem zrozumienie przyczyn zgłoszenia się na wizytę oraz zapoznania się z potrzebami i oczekiwaniami pacjenta. Prowadzi to do stworzenia oraz opracowania indywidualnego planu leczenia, który jest wstępem do osiągnięcia wyników zadowalających obie strony. Na pierwszej wizycie lekarz wykonuje szczegółowe badanie zgryzu oraz czynności mięśni. Dodatkowo wykonywane są zdjęcia fotograficzne uzębienia, dołączane następnie do dokumentacji cyfrowej pacjenta. W celu przeprowadzenia pełnej analizy warunków gryzowych konieczne jest również wykonanie badań RTG (zdjęcie pantomograficzne) – pacjent może je wykonać na miejscu w naszej pracowni RTG.

  1. PRZEDSTAWIENIE PLANU LECZENIA

Na kolejnej wizycie przedstawiony zostaje indywidualny plan leczenia pacjenta, uwzględniający przebieg i czas trwania leczenia. Jest to również odpowiedni moment na ewentualne pytania pacjenta przed rozpoczęciem leczenia. Po zaakceptowaniu planu leczenia przez pacjenta, pobierane są wyciski do modeli diagnostycznych uzębienia, jak również zostaje wyznaczony termin rozpoczęcia właściwego leczenia.

  1. ROZPOCZĘCIE WŁAŚCIWEGO LECZENIA

Celem wizyty jest wydanie pacjentowi aparatu ruchomego (jeśli tak przewiduje plan leczenia) lub założenie aparatu stałego. Oczywiście są to zabiegi bezbolesne. Następnie ortodonta udziela pacjentowi niezbędnych wskazówek i porad dotyczących noszenia aparatu. Należy podkreślić, że nieodzownym elementem leczenia ortodontycznego są wyleczone zęby, bez osadu i kamienia nazębnego, a jeśli chodzi o dziąsła – bez oznak stanu zapalnego. Leczenie aparatem stałym jest kwestią indywidualną i trwa około dwóch lat.

  1. WIZYTY KONTROLNE

Wizyty kontrolne odbywają się w różnych odstępach czasu. Zależy to od zastosowanej metody leczenia i indywidualnych potrzeb pacjenta, a mianowicie:

  • Aparaty ruchome – co 2-4 miesiące
  • Aparaty stałe – co 4-5 tygodni.

Celem tego typu wizyt jest kontrola przebiegu leczenia oraz aktywacja aparatów.

  1. FAZA RETENCJI

Ostatnią i równie istotną fazą leczenia jest retencja. Jest to bardzo ważny etap, ponieważ stabilizuje osiągnięte wyniki i zapobiega nawrotowi wady zgryzu.

W przypadku aparatów ruchomych funkcję aparatu retencyjnego dopełnia użytkowany dotychczas aparat ortodontyczny bez aktywowania.

W sytuacji leczenia aparatem stałym, po zdjęciu aparatu, zęby oczyszczane są z kleju i wypolerowane. Następnie pacjent otrzymuje ruchomą, akrylową płytkę retencyjną na zęby górne oraz cieniutki drucik przyklejany do wewnętrznej powierzchni zębów dolnych.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Wyróżniamy dwa typy aparatów ortodontycznych: ruchomy i stały.

Zastosowanie rodzaju aparatu zależy od kategorii wady, wieku pacjenta oraz higieny. W dzisiejszych czasach, leczenie ortodontyczne służy nie tylko zachowaniu zdrowia zębów, stawów skroniowo-żuchwowych, przyzębia, ale również komfortowi jamy ustnej, estetycznemu wizerunkowi, a nawet trendom.

Aparat ruchomy

Jest to typ aparatu ortodontycznego, który pacjent może samodzielnie zdejmować, stąd też jego potoczna nazwa: aparat zdejmowany. Powinien być noszony stosownie do zaleceń lekarza, przeważnie ok. kilkunastu godzin na dobę.
Tego typu aparat składa się z akrylowej płytki oraz drucianych pętli, które są dopasowane kształtem do zębów. Jego możliwości są dość ograniczone – pozwala jedynie na korygowanie nadmiernego wychylenia zębów do przodu i do tyłu. Skuteczność leczenia aparatem ruchomym zależy od ścisłej współpracy pacjenta z lekarzem. Należy przestrzegać wskazań ortodonty i nosić aparat przez określoną liczbę godzin.

 Aparat stały

Jest to typ aparatu ortodontycznego na stałe zamocowany w jamie ustnej. Pacjent nie może sam go ściągać ani regulować, zajmuje się tym tylko ortodonta w Naszym gabinecie. Części składowe takiego aparatu to: zamki, łuk, ligatury i pierścienie mocujące na trzonowcach. Zamki stosowane są do przenoszenia aktywnych sił na zęby, na każdym zębie mocowany jest jeden zamek. Łuk jest to odpowiedni drut, który aktywnie oddziałuje na zamki (wytwarza siłę przesuwając zęby). Gumki ligaturowe mocują łuk aparatu w zamkach. Pierścienie na trzonowcach utrzymują łuk i służą do regulacji aparatu stałego ortodontycznego. Aparaty stałe bez przerwy działają na zęby i mogą być stosowane przy każdej wadzie zgryzu. Istnieje bardzo wiele wariantów aparatów stałych:

1.Aparaty stałe metalowe cieszą się bardzo dużym uznaniem u pacjentów, którzy chcą wyleczyć wadę zgryzu oraz krzywiznę zębów. Do zalet tego rodzaju aparatu można zaliczyć przede wszystkim komfort pacjenta podczas noszenia oraz relatywnie niższą cenę od pozostałych aparatów.

Zamki metalowe występują w kolorze srebrnym, złotym oraz powlekane specjalną emalią dobraną pod kolor zębów. Zamki metalowe są stosunkowo małe. Wielkość zamka w dużej mierze zależy od wielkości zęba. Im większa jest korona, tym zamek będzie wydawał się mniejszy.
Ligatury (tzw. gumeczki) zakładane są na zamki. Dzięki ligaturom przywiązywany jest łuk do szczeliny zamka. Kolor gumek zależy od pacjenta, który dobiera je według własnych upodobań.

Aparaty metalowe wykonane są z wysokiej jakości materiałów i są absolutnie bezpieczne w użyciu. Nie wywołują alergii oraz jeśli są prawidłowo założone nie wywołują podrażnień błon w jamie ustnej.

  1. Aparat stały ceramiczny – jest to rodzaj najbardziej estetycznych aparatów z całej gamy aparatów tradycyjnych stałych. Zamki tych aparatów wykonane są z ceramiki. Leczenie przebiega dokładnie tak, jak w przypadku aparatów metalowych, zwiększa się jednak estetyka. Zamki ceramiczne mają kolor bardziej mleczny co powoduje, iż są one mniej podatne na przebarwienia. Najwyższy poziom estetyki osiągniemy stosując do zamków łuki powlekane oraz ligatury elastyczne przeźroczyste.

2.Aparaty stałe kryształowe (aparaty szafirowe). Zamki tego aparatu ortodontycznego wykonane są z kryształu (szafiry), co sprawia, że są całkowicie przezroczyste (bezbarwne). Daje to wspaniały efekt estetyczny, ponieważ aparat jest prawie niewidoczny. Ponadto może być wyposażony w łuk z kompozytu – ma on białą barwę, co sprawia, że efekt jest jeszcze lepszy niż przy łuku metalowym (jednak nie zawsze można zastosować tego typu łuk).

Zamki kryształowe są doskonale gładkie, bez ostrych krawędzi i załamań, dzięki czemu bardzo łatwo je wyczyścić i są odporniejsze na zaleganie osadów i tworzenie się kamienia nazębnego.

Aparaty stałe kryształowe wykonywane są w systemie bezligaturowym, czyli nie posiadają gumek utrzymujących łuk w zamkach. Sprzyja to dodatkowemu komfortowi, ponieważ nie wymagają tak częstego aktywowania i wymiany elementów.

 

Aparaty estetyczne mają przewagę nad aparatami klasycznymi przede wszystkim z tego względu, że są praktycznie niezauważalne na pierwszy rzut oka. Ich kolor, a w przypadku aparatów kryształowych, brak koloru powodują są przyczyną zlewania się aparatu ortodontycznego z zębami. Dopiero po bliższym przyjrzeniu się można dostrzec jego obecność. U wielu pacjentów leczenie ortodontyczne może być odrobinę wstydliwe, a raczej sama świadomość metalowego odblasku podczas pełnego uśmiechu.