Higienizacja jamy ustnej
Higienizacja jamy ustnej przebiega w trzech etapach, na które składają się:
- usuwanie kamienia nazębnego (scaling)
- piaskowanie
- polerowanie
- fluoryzacja
Usuwanie kamienia nazębnego czyli tzw. scaling jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w stomatologii. Kamień nazębny tworzy się ze zmineralizowanych, twardych złogów nazębnych, zatem jest on niemożliwy do usunięcia „domowymi” sposobami. Niewłaściwa higiena jamy ustnej, niedokładne szczotkowanie, obniżone pH śliny, a dodatkowo rodzaj spożywanego pokarmu prowadzą do odkładania się resztek pokarmu na powierzchni zębowej. Następnie ulegają one mineralizacji, tworząc kolejne warstwy kamienia nazębnego.
Najgroźniejsze są jednak złogi umiejscowione w szczelinie dziąsłowej (tzw. poddziąsłowe), ponieważ są one niewidoczne oraz niewyczuwalne przez pacjenta. Dlatego też tylko lekarz lub higienistka stomatologiczna są w stanie stwierdzić ich obecność.
Długotrwała obecność kamienia nazębnego skutkuje:
- próchnicą i demineralizacją szkliwa
- zapaleniem dziąseł
- zapaleniem tkanek przyzębia, czyli paradontozą
Usuwanie kamienia nazębnego wykonywane jest między innymi skalerem ultradźwiękowym i zazwyczaj jest to zabieg bezbolesny dla pacjenta. Wysokiej częstotliwości drgania końcówki skalera powodują odpadanie kamienia. Zabieg ten w żadnym wypadku nie uszkadza powierzchni zęba. W trakcie salingu rozpylana jest woda, która ma silne działanie bakteriobójcze.
Kolejnym etapem higienizacji jamy ustnej jest piaskowanie. Celem tego zabiegu jest oczyszczenie powierzchni zębowych, jak również międzyzębowych. Podczas piaskowania rozpylane są pod ciśnieniem ziarenka dwuwęglanu sodu, które posiadają okrągłą strukturę i precyzyjnie dobraną średnicę. Dzięki czemu, dwuwęglan sodu nie jest szkodliwy, ani agresywny dla powierzchni szkliwa.
Po wykonaniu salingu i piaskowania, zęby podlegają zabiegowi polerowania rozmaitymi narzędziami: paski ścierne, specjalne gumki, tarcze, szczotki, a na koniec pasty polerujące.
Do ostatniego etapu higienizacji jamy ustnej należy fluoryzacja. Zęby zostają zabezpieczone specjalnym lakierem, który zawiera chlorheksydynę i związki fluoru. Ma to na celu zwiększyć odporność zębów przed próchnicą. Lakier fluorowy, używany w czasie zabiegu, wpływa na remineralizację tych miejsc, gdzie wcześniej ulokowany był kamień nazębny oraz uodparnia zęby pod kątem nadwrażliwości pozabiegowej.
Należy podkreślić, że osadzanie się kamienia nazębnego jest kwestią indywidualną. Każdy z nas ma do tego inne predyspozycje.
Zależy to od wielu czynników takich, jak:
- dieta
- palenie tytoniu
- ilość spożywanej kawy lub herbaty
- zawartość soli mineralnych w ślinie
Bardzo istotna w profilaktyce przeciw kamieniowi nazębnemu jest odpowiednia higiena jamy ustnej, czyli regularne mycie zębów( zalecane po każdym posiłku, a przynajmniej dwa razy dziennie) oraz systematyczne wizyty u stomatologa lub higienistki stomatologicznej.
Zabieg higienizacji jamy ustnej powinien być przeprowadzany co pół roku, a u niektórych osób nawet co trzy miesiące.