Co to jest implant?
Implant, czyli sztuczny wszczep, to sztuczny korzeń wstawiony w miejsce usuwanego zęba lub dawno usuniętego zęba. Na korzeniu tym, po jego „przyjęciu” przez organizm, odbudowuje się część koronową.
Sztuczny korzeń ma wygląd cylindra lub śrubywkręcanej w kość. Do chwili obecnej opracowano kilkanaście rodzajów implantów. Najczęściej stosowana metoda ich „wszczepiania” przedstawiona jest poniżej.
Chirurg stomatolog nacina dziąsło i odwarstwia je, by dotrzeć do zdrowej kości
W kości nawierca się coraz większy otwór.
Następnie wprowadza się do niego wszczep, czyli sztuczny korzeń, zaszywa błonę śluzową nad wszczepem i pozostawia dane miejsce „w spokoju” na okres od 3 do 6 miesięcy.
Po wrośnięciu kości we wszczep, chirurg ponownie nacina błonę śluzową celem wkręcenia do wnętrza wszczepu wkładu, który wystaje ponad dziąsło. Na tej właśnie wystającej części lekarz protetyk może już łatwo osadzić koronę albo protezę.
Zalety posiadania implantów:
- Zęby sąsiednie pozostają nienaruszone
- Wszczepiony implant zębowy jest solidnie i stabilnie umiejscowiony
- Nie różni się wyglądem od naturalnych zębów Pacjenta
- Są tak samo funkcjonalne, jak pozostałe zęby Pacjenta
- Wspaniały wygląd, a przede wszystkim uśmiech przez długie lata
- Zahamowanie starzenia kości wyrostka zębodołowego
- Niezmieniona linia dziąseł oraz ukształtowanie twarzy
Na przestrzeni lat nastąpił ogromny postęp w dziedzinie chirurgii stomatologicznej. Wcześniej wszczepienie implantu u Pacjenta z zanikiem kości wiązało się długotrwałą i skomplikowaną operacją chirurgiczną lub było wręcz niemożliwe. Dzisiaj zanik kości nie wiąże się już z wykluczeniem leczenia implantologicznego u Pacjenta. Nowoczesne leczenie implantologiczne, poprzez zastosowanie specjalnych implantów i biomateriałów, umożliwia osiągnięcie wspaniałych i przede wszystkim funkcjonalnych rozwiązań.