Endodoncja to dział stomatologii poświęcony leczeniu chorób miazgi zębów, jak również związanych z nimi powikłań. Miazgę zęba można określić jako główną komorę w koronie zęba z różną liczbą kanałów korzeniowych (ich liczba zależy od numeru zęba).
Pojawiający się ból zęba, zazwyczaj świadczy o przedostaniu się bakterii do miazgi zębowej. Obecny stan zapalny w miazdze, z czasem doprowadza do jej obumarcia, a bakterie rozprzestrzeniają się we wszelkie zakamarki. Jeżeli w tym momencie nie podejmie się stosownego leczenia, bakterie dostają się za pomocą korzenia do kości i tam stwarzają stan zapalny.
Przebieg leczenia kanałowego
Leczenie endodontyczne (kanałowe) polega na:
- usunięciu zainfekowanej miazgi zęba
- oczyszczeniu kanału, jego dezynfekcji
- zamknięciu kanału odpowiednim materiałem wypełnieniowym.
W finalnej części leczenia, czeka Nas już tylko odbudowa zęba. Jeśli leczeniu kanałowemu podlegał przedni ząb i nie był on zbyt zniszczony, przy odbudowie wystarczy użyć materiału kompozytowego. Natomiast, jeżeli ząb nie kwalifikuje się do prostej odbudowy, lekarz musi umieścić w części koronowej wkład z włókna szklanego, a następnie wypełnić ząb materiałem kompozytowym lub osadzić koronę protetyczną.
Biorąc pod uwagę zęby trzonowe, zazwyczaj powyższa procedura nie jest wystarczająca, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo złamania zęba. Zęby trzonowe najczęściej odbudowuje się wkładami koronowo – korzeniowymi, a następnie osadza korony protetyczne.
W celu skontrolowania wypełnienia kanałów korzeniowych, niezbędne jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego tuż po zabiegu.
Co prawda, leczenie kanałowe jest jednym z najmniej pewnych sposobów leczenia, jednak daje pacjentom szansę na zachowanie własnych zębów przez długi okres czasu. Dlatego też, ten rodzaj leczenia wymaga ogromnej precyzji i dokładności w osiągnięciu sukcesywnego wyniku.