Próchnica zębów to najbardziej rozpowszechniona choroba, a nawet plaga współczesnej cywilizacji. Głównymi czynnikami próchnicotwórczymi są bakterie i węglowodany, które tworzą na powierzchni zębów płytkę nazębną(bakteryjną), zwaną „nalotem”. Płytkę nazębną można zdefiniować jako miękki osad powstający stale na wszystkich powierzchniach zębów, dziąseł oraz na uzupełnieniach protetycznych. Pojawia się ona na twardych powierzchniach jamy ustnej już w 2-3 godziny po szczotkowaniu. Skład nalotu zależy od diety, osobniczego składu bakteryjnego śliny oraz częstości zabiegów czyszczących. Wiadomo, że jama ustna jest siedliskiem dużej liczby różnorodnych bakterii, stale się wymieniających i uzupełniających. Zasiedlaniu się bakterii częściowo przeciwdziałają: przepływ śliny i płynu dziąsłowego, złuszczanie się nabłonka, czynności żucia oraz zabiegi higieniczne. W tych warunkach mogą przetrwać tylko takie bakterie, które mają zdolność przylegania do różnych ukrytych powierzchni, gdzie utrudnione jest oczyszczanie mechaniczne. Do nich zaliczamy bruzdy i szczeliny zębów trzonowych i przedtrzonowych, zagłębienia na powierzchniach zgryzowych, powierzchnie przedsionkowe i językowe w pobliżu dziąseł oraz powierzchnie styczne wszystkich zębów.

Wiele bakterii znajdujących się w nalocie nazębnym potrafi metabolizować węglowodany do kwasów. Próchnica zębów dotyka blisko 90 % ludzi na świecie. Schorzenie to charakteryzuje się początkowo tym, że na szkliwie zęba pojawia się niewielka, ciemna plamka, która z czasem ulega powiększeniu. Typowymi miejscami powstawania próchnicy są bruzdy między guzkami zębów, a także szczeliny i powierzchnie styczne. Dzieje się tak dlatego, że w tych miejscach osadzają się resztki pokarmu i bakterie, które bytują w jamie ustnej. Po spożyciu np. słodkich pokarmów, bakterie z nalotu nazębnego przemieniają węglowodany w kwasy uszkadzające szkliwo. Mało widoczny ubytek z czasem powiększa się, obejmując tym samym dalsze pokłady tkanek zęba, czyli szkliwa i zębiny. Tym sposobem próchnica zbliża się do miazgi.
Jeżeli ząb nie zostanie w porę wyleczony, szkliwo (pod wpływem żucia twardych pokarmów) zapada się, powiększając ubytek, a próchnica atakuje w końcu bardzo ważną dla zęba tkankę, jaką jest miazga. Wówczas pojawiają się rwące bóle i najczęściej dopiero wtedy udręczony właściciel zęba pojawia się w gabinecie stomatologicznym.

Jeśli ból zęba, sprowokowany różnymi bodźcami, utrzymuje się od kilku do kilkunastu minut, oznacza to możliwość wyleczenia przy zachowaniu żywej miazgi. Natomiast jeśli ból jest bardzo silny i utrzymuje się przez dłuższy okres czasu, nieraz przez kilka dni, w trakcie leczenia trzeba usunąć miazgę – z powodu nieodwracalnych zmian. Przeleczony tym sposobem ząb będzie już martwy.

Chore zęby mogą powodować:

  • Zapalenie opon mózgow-rdzeniowych i mózgu,
  • Zapalenie nerwu wzrokowego i gałki ocznej
  • Zapalenie ucha środkowego
  • Choroby skóry
  • Powolne zapalenie wsierdzia
  • Bóle i zapalenie stawów
  • Zapalenie nerek i dróg moczowo-płciowych
  • Chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy
  • Zapalenie przydatków
  • Zapalenie gruczołu krokowego

Wszelkie stany chorobowe w jamie ustnej dają się łatwo rozpoznać, gdyż sygnałem procesu zapalnego jest ból, obrzęk, krwawienie z dziąseł, wrażliwość na bodźce chemiczne, temperaturę itp. Objawy te zauważa sam pacjent, jednak często stara się ten stan sam przeczekać, stosując różne zabiegi domowe, licząc na to, że ból minie. Należy pamiętać, że zachowując się w ten sposób, pomagamy chorobie.

Jak uniknąć bólu, dramatycznych zagrożeń zdrowotnych i strachu przed stomatologiem? Odpowiedź jest bardzo prosta: Należy wyrobić w sobie nawyk utrzymywania jamy ustnej w należytej czystości oraz regularnie – co kilka miesięcy- pojawiać się w gabinecie stomatologicznym na okresowych badaniach kontrolnych. Nawet wtedy, gdy jesteśmy przekonani o doskonałym stanie naszego uzębienia. Systematyczna kontrola pozwala wcześnie rozpocząć leczenie.

Stomatologia zachowawcza jest to dział stomatologii poświęcony profilaktyce próchnicy zębów oraz leczeniu już powstałych ubytków próchniczych.

Dzięki zastosowaniu materiałów oraz sprzętu najwyższej jakości w Naszym gabinecie stomatologicznym, możecie być Państwo pewni, że stosowane przez Nas wypełnienia są wysoce estetyczne i praktycznie nie do odróżnienia od naturalnego zęba. Zwracamy uwagę na to, by praca Naszego zespołu spełniała oczekiwania funkcjonalne oraz estetyczne. Przy wypełnieniu używane są materiały naśladujące naturalne tkanki zęba. Dlatego też wypełnienia materiałem światłoutwardzalnym są niezauważalne.

Leczenie kanałowe jest dla nas ostatecznością. W związku z tym dokładamy wszelkich starań, aby zachować Państwa zęba żywego.